Informujemy, że z dniem 31.12.2023 Cydrownia Przy Sadzie zakończyła działalność.
Wszystkim klientom Bardzo dziękujemy za zaufanie.
Do zobaczenia gdzieś w drodze…
Iwon Rybacka

Produkcja cydru rzemieślniczego

Cydr

KWITNIENIE
Od tego wszystko się zaczyna. Na przełomie kwietnia i maja jabłonie zakwitają, na tym etapie dbałość o szczegóły i zaopiekowanie się drzewkami są najistotniejsze. W tym momencie jabłonie są najbardziej narażone na choroby oraz na działanie warunków atmosferycznych, czyli przymrozek.

WZROST
Czyli jak z kwiatu powstaje owoc. W całym okresie wegetacji dokładamy wszelkich starań, aby nasze jabłka były idealne zarówno do konsumpcji, jak i na cydr.

ZBIÓR
Teraz sięgamy po dojrzałe owoce. Zrywanie odbywa się jesienią, w odpowiednim czasie, kiedy jabłka dojrzeją, a stosunek kwasów do cukrów jest idealny. Wszystkie owoce zbieramy ręcznie – tylko z zerwanych ludzką ręką jabłek powstaje cydr.

PRODUKCJA
Powoli powstaje cydr. Zebrane owoce zostają wyciskane wraz ze skórką, tak aby w soku znalazły się wszystkie najcenniejsze składniki. Do soku dodaję odpowiednie do cydru drożdże i rozpoczyna się proces fermentacji. Po 2-3 miesiącach gotowy trunek przelewam do butelek, aby już w butelce mogła zajść wtórna fermentacja, czyli refermentacja. Dojrzewanie i wytworzenie się musowania w butelce trwa kolejne 2-3 miesiące. Po tym okresie wytrawny cydr musujący jest gotowy do spożycia.

Jak smakuje nasz cydr?

Koszyk
0